Rozpoczęły się wakacje, w związku z tym do sporej liczby bezrobotnych w Polsce dołączyła także spora liczba osób, które z przyjemnością podjęłyby pracę sezonową. Wielu z nich chciałoby w łatwy i wygodny sposób dorobić do swojego studenckiego życia, emerytury czy nisko opłacanej pracy. Jednak łatwy pieniądz to zgubny pieniądz i wiedzą o tym cyberprzestępcy, którzy bardzo dobrze potrafią to wykorzystać.

Pranie pieniędzy

Skoro już wspomniałem o cyberprzestępcach to trzeba zdawać sobie sprawę, że w zdobyciu pieniędzy uciekają się oni m.in. do phishing'u, carding'u czy vishing'u. Ale wiedzą oni doskonale, że każda transakcja w Internecie pozostawia ślad, dlatego nie mogą poprowadzić go bezpośrednio do siebie. Co nie zmienia faktu, że chcą oni uzyskać dostęp do skradzionych środków. Nasuwa się zatem prosty wniosek, pieniądze należy „wyprać”. Osoby będące mułami pieniężnymi są także wykorzystywane do rozkładania nielegalnych środków na mniejsze sumy. Jest to czasami konieczne ponieważ banki śledzą transakcje i starają się wychwycić nielegalne aktywności. Transakcja może zostać oznaczona jako podejrzana, a w konsekwencji anulowana, gdy opiewa na zbyt dużą sumę. Rozłożenie tej sumy na kilka bądź kilkanaście słupów może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wszczęcia alarmu przez bank.

Rekrutacja słupa

W związku z werbowaniem mułów pieniężnych na skrzynki mailowe zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorstw wpływają wiadomości, które kuszą odbiorców dużymi zarobkami za zdalną pracę, której głównym celem jest przesyłanie dalej odebranych pieniędzy. Szacuje się, że około 20% spamu w Polsce to spam dotyczący oszustw rekrutacyjnych. Oczywiście posada, którą ma objąć ofiara w żaden sposób nie zdradza intencji cyberprzestępców. Przykład listu werbującego słupa znajduje się poniżej.

„Witamy wszystkich!

Poszukujemy współpracowników, którzy gotowi są podjąć się dodatkowej pracy. Praca zajmie 1-2 godziny w tygodniu i nie wymaga żadnego wkładu pieniężnego. Istotą pracy jest przetwarzanie napływających z Twojego miasta zamówień.

Jest to prosta praca, której można nauczyć się w ciągu 10 minut i będzie można regularnie wykonywać ją dla naszej firmy. Za każde przetworzone zamówienie otrzymasz od 200 do 500 EUR.

Opłata natychmiastowa!

Jeśli tylko zechcesz będziesz mógł stale zwiększać ilość przetwarzanych zamówień. Niestety my nie możemy zagwarantować zatrudnienia dla wszystkich chętnych, dlatego proponujemy od razu wysłać nam swoje zgłoszenie.

Zwiększy to Twoją szansę, aby zostać członkiem naszego zespołu.

Co należy podać w zgłoszeniu:

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Miasto, w którym mieszkasz:

Wniosek należy wysłać na nasz adres e-mail: Hollis@jobinpl.com
Odpowiedź otrzymasz w ciągu dwóch dni roboczych.

Z poważaniem,
Hollis Jarvis”

Bilans zysków i strat

Jak wynika z powyższego maila zarobki są dość atrakcyjne w stosunku do poświęconego czasu. I kiedy oszustom uda się znaleźć muła pieniężnego jego zadaniem jest przekazanie pieniędzy za pośrednictwem systemu płatności uniemożliwiającego identyfikację odbiorcy, np. Western Union. W ten sposób ślad nielegalnych transakcji rozmywa się, a ostatnią osobą, która może zostać łatwo zidentyfikowana jest nasz słup.

Należy pamiętać o tym, że w świetle polskiego prawa proceder jakim trudnią się, świadomie lub nie, muły pieniężne jest karany. Dlatego jeśli nieumyślnie wzięliśmy w nim udział to z chwilą zorientowania się w całej sytuacji powinniśmy zgłosić się sami na policję – nie czekając aż to oni po nas przyjdą.

Nie zamulaj

Najważniejsza jest jednak profilaktyka, by nie zostać wspólnikiem oszustów należy unikać odpowiadania na podejrzanie wyglądające oferty pracy oraz brania udziału w podejrzanych procesach rekrutacji. Uczciwi pracodawcy organizują wieloetapowe rozmowy kwalifikacyjne i na podstawie uzyskanych wyników podejmują decyzję o zatrudnieniu. Pamiętajmy także o tym, że możemy sprawdzić naszego przyszłego pracodawcę na podstawie danych przez niego udostępnionych. Adres siedziby firmy oraz numery NIP i REGON pozwolą na potwierdzenie jego autentyczności.