Optymalizacja kosztów dzięki outsourcingowi IT trendem w 2014 roku

Szukając odpowiedniego rozwiązania dla infrastruktury informatycznej w firmie, warto rozważyć dzierżawę serwera dedykowanego. Outsourcing infrastruktury niesie bowiem szereg profitów, w tym przede wszystkim oszczędność, elastyczność oraz bezpieczeństwo. Eksperci mówią o outsourcingu IT jako biznesowym trendzie na 2014 rok.

Decydując się na własną infrastrukturę informatyczną, musimy zadbać o zakup sprzętu, a także konserwację oraz obsługę. Może to rodzić znaczne koszty dla biznesu. Gdzie dokładnie szukać oszczędności oraz jakie rozwiązanie wybrać, by optymalizować koszty przy zachowaniu najwyższej jakości usług?

Redukcja kosztów zakupu

Koszt zakupu serwera z wyposażeniem serwerowni w celu chociażby utrzymania strony internetowej z e-sklepem, poczty i CRM-u do zarządzania magazynem dla średniej firmy trudniącej się handlem to wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego wymagane są wiedza i umiejętności w zakresie konfiguracji serwera lub zlecenie usługi, co jest kolejnym wydatkiem.

Utrzymanie wspomnianej infrastruktury to dodatkowe koszty miesięczne w postaci opłat za wydajne łącze internetowe i prąd – szacunkowo kilkaset złotych. Do tego dochodzi podtrzymanie zasilania – jednorazowy wydatek na urządzenia UPS. Niestety w większości przypadków stosowane przez firmy zabezpieczenia nie wystarczają w przypadku wystąpienia poważniejszej awarii zasilania lub łącza.

Wybierając rozwiązanie zewnętrznego dostawcy, redukujemy nie tylko koszt zakupu sprzętu, ale także całkowicie przerzucamy na dostawcę koszty utrzymania i odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie naszych systemów. To nieoceniona oszczędność zarówno dla rozwijających się, jak i dojrzałych biznesów. Dodatkowo otrzymujemy gwarancję dostępu do usług oraz technologii najwyższej klasy.

Rozwój zamiast skupienia na technologii

Zamiast koncentrować się na technologii, firmy mogą zająć się prowadzeniem biznesu, powierzając opiekę nad infrastrukturą informatyczną specjalistom. Co więcej – odciążony z rutynowych zadań dział IT może skoncentrować się na działaniach wspierających rozwój biznesu, na przykład inwestując oszczędności w badania i wdrażanie narzędzi wpływających na innowacyjność firmy, optymalizację kosztów czy podnoszących jakość dostarczanych usług lub produktów.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i profesjonalne wsparcie

Dzięki outsourcingowi firma otrzymuje dostęp do rozwiązań, które zwykle nie mieszczą się w budżecie rozwoju własnej infrastruktury. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, których profil biznesowy wymaga sięgnięcia po szczególne, wyspecjalizowane rozwiązania, często odgórnie regulowane. Mogą to być na przykład dyrektywy bezpieczeństwa dotyczące chociażby sposobu zabezpieczenia danych. Regulacje mogą wymuszać na właścicielu spełnienie wymogów dotyczących takich elementów infrastruktury IT, jak redundantne łącza internetowe, infrastruktura sprzętowa pozbawiona pojedynczych punktów awarii, redundantne zasilanie, zaawansowane systemy monitoringu sprzętu, ochrona przeciwpożarowa czy kontrola dostępu do pomieszczeń – co często jest poza zasięgiem małych i średnich przedsiębiorstw.

Wybierając rozwiązanie od profesjonalnych dostawców, firmy zyskują najwyższy standard na poziomie bezpieczeństwa. Dostawcy infrastruktur informatycznych mają zwykle dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, które wdrażają znacznie prędzej, aniżeli pojawią się one na rynku w cenach dostępnych dla rozwijających się firm.

Nieocenioną wartością jest także gwarantowane wsparcie w przypadku problemów lub awarii, świadczone przez najwyższej klasy specjalistów IT.

– Nowa oferta serwerów dedykowanych Unizeto to odpowiedź na potrzeby rozwijających się przedsiębiorstw. Naszym klientom zapewniamy sprzęt najnowszej generacji. Istotnym elementem nowej oferty jest elastyczność w zakresie konfiguracji serwera, a także duży nacisk, jaki firma kładzie na bezpieczeństwo

– mówi Marcin Lebiecki, Kierownik Marketingu Produktowego Centrum Danych Unizeto Technologies.

– Unizeto, posiadając własne Centrum Danych, poza dzierżawą infrastruktury IT oferuje profesjonalne wsparcie w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań IT, a także pomoc zarówno w procesie rozwoju, jak i w sytuacjach awaryjnych. Jako firma z wieloletnią tradycją w zakresie tworzenia i zarządzania systemami IT wysokiej dostępności oferujemy swoim klientom rozwiązania najwyższej klasy zarezerwowane do tej pory jedynie dla klientów korporacyjnych

– dodaje.

Źródło: Unizeto Technologies