Jak bezpiecznie robić zakupy online w czasie Świąt?

Zakupy przez Internet cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Gwarantują niezwykłą wygodę gdyż umożliwiają porównywanie ofert wielu sklepów bez konieczności wychodzenia z domu. Eksperci firmy Trend Micro przygotowali poradnik dotyczący tego, jak bezpiecznie robić zakupy w e-sklepach.

Pierwszą zasadą, którą należy się kierować dokonując zakupów przez Internet jest unikanie hot spotów WiFi. Korzystanie z publicznej sieci niesie bowiem niebezpieczeństwo przechwycenia danych przez cyberprzestępców. Podobnie w przypadku korzystania z publicznych komputerów – logując się do swojego konta przy ich użyciu, zwiększamy ryzyko publicznego udostępnienia danych. Aby cieszyć się bezpiecznymi i niezakłóconymi zakupami w sieci, korzystajmy z zabezpieczonej sieci.

Cyberprzestępcy często wykorzystują popełniane przez Internautów błędy w literówkach przy wyszukiwaniu stron internetowych, aby następnie przekierować użytkowników do zainfekowanej strony, znakomicie imitującej oryginał. W celu zmniejszenia ryzyka odwiedzenia niewłaściwej strony, warto korzystać z zakładek i oficjalnych aplikacji stron internetowych.

Kupując w Internecie, można trafić na liczne wyprzedaże i promocje. Bezwzględnie należy uważać na okazje, które wydają się zbyt atrakcyjne, gdyż mogą one okazać się dziełem cyberprzestępców. Jak się przed tym chronić? Wybieraj wiarygodnych sprzedawców oraz renomowane sklepy internetowe, które jasno przedstawiają regulamin zakupów. Coraz częściej zdarza się również, że sprzedawcy, chcąc namówić potencjalnego klienta do zakupów, umieszczają QR kod przekierowujący do danej promocji. Aby ustrzec się przed ściągnięciem złośliwego oprogramowania na komputer, warto sprawdzić QR kod przed zeskanowaniem. Zwracajmy uwagę na szczegóły, takie jak opis, marka czy umiejscowienie kodu – bardziej wiarygodne są te zamieszczone w gazecie, a nie na naklejce usytuowanej w przypadkowym miejscu.

Ponieważ zakupy online wiążą się z dokonaniem płatności przez Internet, należy pamiętać, aby nie korzystać z takich metod, które nie zapewniają kupującemu wystarczającego bezpieczeństwa. Bezpieczne możemy korzystać z kart kredytowych oraz pay pal. Dodatkowym rozwiązaniem, które uchroni przed manipulacjami cybeprzestępców jest zainstalowanie oprogramowania zabezpieczającego oraz używanie funkcji blokujących urządzenie.

Dokonując zakupów on line, bezwzględnie należy chronić swoje środowisko zakupowe. Nawet jeśli ograniczymy się do zaufanych stron www, będziemy kupować od wiarygodnych sprzedawców oraz korzystać z zakładek, zewnętrzne czynniki, na przykład zainfekowany komputer, mogą mieć drastyczny wpływ na bezpieczeństwo zakupów. Dlatego należy zabezpieczyć każdy aspekt swojego życia cyfrowego. Podstawowym działaniem jest zainstalowanie oprogramowania chroniącego urządzenie przed zagrożeniami oraz takie, które zablokuje je w przypadku kradzieży. Pamiętajmy również, aby używać skomplikowanych haseł do swoich kont, a nawet korzystać z narzędzi do zarządzania hasłami, oraz dokładnie czytać regulaminy zakupów.

Więcej informacji na temat bezpiecznych zakupów przez Internet można znaleźć tutaj.

Źródło: Trend Micro