Chmury w 6 wydaniu DLP experta

Chmury obiecują wejście na kolejny stopień drabiny wiodącej ku szczęśliwości powszechnej. Ale w chmurach czasem iskrzy i niewiele widać. Póki co, pęd ku tej szczęśliwości jest listkiem figowym przysłaniającym wstydliwy aspekt bezpieczeństwa danych.

Spece „od chmur” twierdzą, że dane są bezpieczne, mimo iż wiadomo, że problem ten nie jest rozwiązany w sposób zadowalający, jak twierdzą spece „od bezpieczeństwa”.

Chmury w najnowszym wydaniu DLP experta
DLP expert 3/2013

Nowa technologia przetwarzania danych (ta chmurowa) wymaga opracowania mechanizmów bezpieczeństwa już na etapie jej projektowania. A oferowane rozwiązania „chmurowe” to, w większości, zlepek istniejących modułów (bo tak jest szybciej), przystrojonych etykietkami: „trendy” i „chmura”. A testował i tak będzie klient, jak wypraktykowała to pewna, znana firma. I tak się opłaci.

Lem przydał swej sieci cechy homeostatu informacyjnego już w roku 1972, gdy istniały ośrodki obliczeniowe wyposażone w ogromne maszyny. Mimo upływu lat, mimo niezliczonej ilości maszyn połączonych w internet, wizja Lema nadal pozostaje niezrealizowana. Sieć w swej obecnej postaci jest jedynie zbiorem połączonych z sobą, ubezwłasnowolnionych komputerów, zorganizowanych w plutony, bataliony, pułki, dywizje. . . , która nie ma „wolnej woli”.

Mogłoby się wydawać, że odgrzewany bo powstały gdzieś w latach 60. XX wieku pomysł chmur, zwiększy moc informacyjną sieci. Ale nic z tego. Współczesna implementacja chmur ma niewiele wspólnego z ideą oryginalną. Chmury miast być informacyjnym continuum są nadal bastionami odgrodzonymi od otoczenia ścianami ogniowymi, strażą graniczną i służbą celną.

W numerze 3/2013

 • Przyszłość należy do chmury - przenieś swój biznes na wyższy poziom
  W ostatnich latach obserwujemy znaczący rozwój usług bazujących na technologii cloud computing. Zjawisko to jest szczególnie intensywne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które są naturalnym odbiorcą rozwiązań w chmurze.
 • Bezpieczna chmura z plikami dla pracowników
  Obecnie firmy z każdej branży, bez względu na wielkość, muszą stawić czoła niewygodnym faktom. Pracownicy tworzą i udostępniają dane na niespotykaną dotąd skalę, ale nie odbywa się to już wyłącznie na firmowym sprzęcie.
 • DRaaS czyli bezpieczeństwo danych firmy w ramach usługi
  150 tysięcy dolarów za każdą godzinę, miliardy rocznie – to bilans kosztów, jakie ponoszą firmy, które nie chronią swoich serwerowni przed awariami. A przecież tego typu ochrona nie musi wiązać się z budowaniem własnego zapasowego centrum danych. Dlaczego więc nie skorzystać z dostępnych na rynku IT usług?
 • Przetwarzanie w chmurze a ochrona danych osobowych
  Na co należy zwracać uwagę, rozważając skorzystanie z usług chmurowych lub dokonując wyboru dostawcy?
 • Bezpieczeństwo aplikacji biznesowych w chmurze
  Technologia cloud computing, czyli „przetwarzania w chmurze”, jest obecnie szeroko wykorzystywana przez sektor Enterprise i MSP na całym świecie. Firmy przekonały się, że nie wymaga ona dużych inwestycji finansowych, a w zamian przynosi wiele wymiernych korzyści.
 • Zachmurzenie duże ze stuprocentowym prawdopodobieństwem wystąpienia zagrożeń
  Przetwarzanie w chmurze stwarza cyberprzestępcom znakomite warunki do działania. W przypadku chmur obliczeniowych połączenia skupiają się w kilku centralnych punktach, co pozwala uzyskać masę krytyczną niezbędną do przeprowadzania ataków.
 • O chmurze Microsoft
  Obecnie Microsoft oferuje najbardziej kompleksową ofertę usług typu cloud computing i jako jedyny dostawca daje klientowi pełen wybór, oferując rozwiązania w chmurze prywatnej, publicznej oraz hybrydowe.
 • Wiarygodność w chmurze, czyli certyfikaty ID
  Niestety mało kto weryfikuje tożsamość nadawców wiadomości elektronicznych, a oszustwa dokonywane poprzez korespondencję mailową rosną w lawinowym tempie. Nawet co dwudziesty e-mail może wiązać się z narażeniem bezpieczeństwa w sieci.
 • „Przełomowy” wyrok w sprawie hejterów – czy rzeczywiście?
  Mało które słowo w języku polskim zrobiło w ostatnim czasie tak oszałamiającą karierę jak „hejter”.
 • Pięć najpoważniejszych błędów związanych z wdrażaniem chmur obliczeniowych
  Przetwarzanie w chmurze w szybkim tempie nabiera znaczenia w biznesie. Dyrektorzy ds. informatyki są przekonani, że prawidłowe wdrożenie chmur obliczeniowych umożliwi znaczne zwiększenie elastyczności i wydajności działania przedsiębiorstw przy jednoczesnym obniżeniu kosztów infrastruktury.
 • Fakty i mity na temat bezpieczeństwa danych w chmurze
  Rosnąca popularność cloud computingu wpływa na coraz szersze zainteresowanie zewnętrzną infrastrukturą informatyczną, która zastępuje firmową serwerownie wymagającą sporych nakładów finansowych i przystosowania pomieszczenia.
 • Chmura obliczeniowa w służbie administracji
  Administracja publiczna mogłaby odnosić takie same - ogromne - korzyści z wykorzystania chmur obliczeniowych jak sektor biznesowy.
 • Czy praca specjalistów ds. IT może być łatwiejsza?
  Praca administratorów i innych specjalistów z działów IT zawsze była ciężka, ale obecnie stopień trudności działań w obrębie sieci i podłączonych urządzeń wydaje się wymykać spod kontroli.
 • CLOUD COMPUTING najważniejsze aspekty prawne i funkcjonalne
  Charakterystyczną cechą chmury obliczeniowej, która z prawnego punktu widzenia jest rodzajem outsourcingu, jest to, że dane w niej przechowywane mogą zmieniać swoją lokalizację niezwykle często, w zależności od ceny energii czy też obciążenia ruchem sieci.
 • ERP w bezpiecznej chmurze, czyli w…
  Systemy ERP przetwarzają dane finansowe przedsiębiorstwa oraz dane osobowe, które wymagają ochrony. Trudno sobie wyobrazić cyberatak, dzięki któremu konkurencja zdobywa kompletne dane.
 • Antywirus w chmurze - przyszłość bezpieczeństwa IT czy tymczasowy trend ?
  Kilka firm wyłamało się ze schematu tworzenia z oprogramowania AV „kombajnu” i proponuje użytkownikom odmienne podejście do kwestii ochrony.
 • Jaka chmura dla kogo?
  Cloud Computing oraz rozwiązania oferowane w chmurze stały się bardzo popularną alternatywą dla modelu tradycyjnego, w którym produkty oferowane są jako rozwiązania wymagające bezpośredniej interakcji z organizacją Klienta.
 • Bezpieczne dane, przenośne dyski DATALOCKER
  Dyski DataLocker to urządzenia sprawdzające się szczególnie w instytucjach rządowych, urzędach publicznych i firmach, które muszą przechowywać poufne lub niejawne dane, wymagające szczególnego zabezpieczenia.

Najnowszy DLP expert można bezpłatnie pobrać tutaj

Przypominamy aby otrzymywać prenumeratę wydania drukowanego wystarczy się zarejestrować.

Źródło: Redakcja