Smart TV - czy telewizor Cię ogląda? Internet rzeczy..

Wiele zostało już powiedziane o luce w telewizorach Smart TV, jednak tak naprawdę jest to dopiero początek.

Jak donosił w grudniu ReVuln (http://www.revuln.com), w Smart TV Samsunga dzięki wykrytej luce programowej udało się zainstalować oprogramowanie pozwalające na szpiegowanie użytkowników i przejęcie zdalnej kontroli nad telewizorem.

Badającym udało się uzyskać dostęp do:
- ustawień telewizora, listy kanałów
- historii filmów oglądanych z USB
- konta SecureStorage
- konfiguracji Widgetów
- Firmware
- partycji dyskowej
- dysków USB podłączonych do telewizora
- wbudowanej kamery i mikrofonu

Jeśli korzystamy z przeglądarki internetowej wbudowanej w telewizor, atakujący może zdobyć informacje, które powinny zostać poufne – takie jak: nazwa użytkownika, hasła, informacje związane z bankowością elektroniczną.

Technologie stosowane w coraz bardziej powszechnych inteligentnych telewizorach stawiają nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa dla ich producentów. Szybki rozwój technologii nie zawsze idzie w parze z zachowaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa.

Co dla jednych jest bugiem dla innych jest feature'm, który może pozwolić na uzyskiwanie dostępu do urządzeń. (Huawei – bug czy feature?)

Co będzie dalej? Czy czeka nas oprogramowanie antywirusowe do TV?

Postanowiliśmy o to zapytać Rika Fergusona Dyrektora ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem w firmie Trend Micro

Samsung Smart TV – czy telewizor Cię ogląda?
Rik Ferguson
Dyrektor ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem
Trend Micro

Internet Rzeczy jest pojęciem, o którym mówiono od kilku lat. Wiele produktów, które były pokazywane na tegorocznych targach CES w Las Vegas potwierdza, że teraz jest to rzeczywistość.

Wiele zostało już powiedziane luce w telewizorach Smart TV, jednak tak naprawdę jest to dopiero początek. Wraz z pojawieniem się protokołu IPv6 i wzrostem liczby inteligentnych urządzeń możemy spodziewać się, że o wiele więcej rzeczy zostanie przeniesionych w tryb online: buty do biegania, lodówka, okulary, samochód, nawet my sami. Jeśli uda nam się podłączyć coś do sieci, będziemy to robić.

Każde z tych połączonych urządzeń musi oczywiście mieć system operacyjny. Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądać w odległej przyszłości krajobraz systemów operacyjnych, teraz pretendentem do miana najpopularniejszego OS jest Android. Jest tak z wielu powodów.

Android jest aktualnie ulubionym celem ataków cyberprzestępców, którzy szczególnie upodobali sobie smartfony pracujące na tym systemie operacyjnym. Można założyć, że cyberprzestępcy będą atakować również inne urządzenia - jeżeli tylko będzie się to wiązało z korzyściami finansowymi. To nasze zachowania wpływają na wybory przestępców. Jeżeli opłaci im się na przykład kradzież naszej energii elektrycznej, będą to robić.

Możemy być pewni, że jeżeli producenci nie zabezpieczą swoich urządzeń to konsumenci będą oczekiwać od branży IT Security zapewnienia odpowiednich rozwiązań łatających luki.

- mówi Rik Ferguson

Specjalnie dla DLP expert wypowiedział się Pan Arkadiusz Stanoszek, prezes firmy CORE - oficjalnego dystrybutora AVG w Polsce

Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy będziemy instalować antywirusa na telewizorach. Nowoczesny telewizor to tak naprawdę tablet z bardzo dużym ekranem. Już teraz zawiera wszelkie elementy, w które do niedawna były wyposażane wyłącznie komputery: procesor, pamięć, pamięć masową, system operacyjny.

Obecnie głównym systemem operacyjnym wykorzystywanym w tego typu urządzeniach są specjalnie dostosowywane wersje Linuxa – a to umożliwia pewne modyfikacje. Poza nieautoryzowanym dostępem do danych znajdujących się na połączonych urządzeniach, hakerzy mogą próbować rozszerzyć funkcjonalności o elementy, które były dotychczas niedostępne dla sprzętu z danej półki cenowej (np. projekt Samygo).

To co istotne z perspektywy rozwoju programów antywirusowych, to zauważalny trend do umieszczania w tunerach systemu Android, takiego samego jak w tabletach czy w smartphone'ach.

Oprócz oczywistych zalet takiego rozwiązania (korzystanie ze wszystkich aplikacji dla tego systemu i praktycznie nieograniczone możliwości użycia takiego telewizora, korzystanie z funkcji takich jak przeglądarka internetowa, zaawansowane gry, dostęp do większości platform Video, większość komunikatorów internetowych itp.), proces ten generuje olbrzymie ryzyko: urządzenia mogą zostać zaatakowane przez wirusy, które są pisane z myślą właśnie o Androidzie.

Obecnie gałąź urządzeń mobilnych jest najdynamiczniej rozwijającym się celem ataków cyberprzestępców. Telewizory, korzystające z podobnych rozwiązań systemowych, również staną się obiektem zainteresowania hackerskich działań.

Dlatego przewiduję, że antywirus, dokładnie taki jak jest obecnie instalowany na tabletach lub smartphone'ach AVG Mobilation™ AntiVirus PRO, będzie w przyszłości instalowany także na telewizorach.

Kto wie czym zaskoczy nas przyszłość? Jestem pewny, że niedługo doczekamy się również systemów operacyjnych w lodówkach, piecach kuchennych czy pralkach, a to spowoduje konieczność ochrony także tych urządzeń.

Grafika: http://vimeo.com/revuln

Źródło: Redakcja