Niemal połowa użytkowników firmowych laptopów wykorzystuje je również do celów prywatnych

Według badania przeprowadzonego przez O+K Research dla Kaspersky Lab wielu użytkowników nie dostrzega różnicy między informacjami osobistymi a związanymi z pracą i często przechowuje je razem na swoim urządzeniu. 42% respondentów korzysta z laptopów dostarczonych przez pracodawcę lub zakupionych z własnych środków do celów prywatnych oraz związanych z pracą.

Z badania wynika, że 25% posiadaczy laptopów wykorzystuje swoje urządzenia mobilne do pracy. Korzystanie z prywatnego laptopa, który nie posiada skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami, jak również z laptopa firmowego do celów prywatnych, może spowodować wyciek poufnych danych firmowych. W przypadku złamania zabezpieczeń i infekcji, prywatne urządzenie wykorzystywane do pracy może spowodować problemy w całej sieci korporacyjnej.

Odwrotna sytuacja - gdy komputer firmowy jest używany w domu - zdarza się rzadziej (w przypadku 17% ankietowanych), jest jednak równie groźna dla danych firmowych. Podobnie jest w przypadku urządzeń mobilnych: około jedna trzecia respondentów wykorzystuje nowoczesne smartfony oraz tablety zarówno do celów zawodowych, jak i prywatnych. Trend ten jest szczególnie widoczny w przypadku użytkowników smartfonów Blackberry - 26% osób, które zakupiły sprzęt tej firmy, używa go do pracy, natomiast 18% urządzeń firmowych jest również wykorzystywanych do celów prywatnych. Główny wniosek jest taki, że do przechowywania i przetwarzania informacji firmowych wykorzystywany jest cały wachlarz urządzeń – od komputerów stacjonarnych po telefony komórkowe.

Jakie zatem dane firmowe są zagrożone? Według O+K Research, 35% właścicieli tabletów wykorzystuje swoje urządzenia do przechowywania korespondencji związanej z pracą, a 20% respondentów trzyma na nich dane niezbędne do uzyskania zdalnego dostępu do lokalnej sieci firmowej. 19% użytkowników smartfonów przechowuje hasła do firmowego serwera pocztowego w pamięci swojego telefonu. W przypadku 14% respondentów, dane przechowywane na takich urządzeniach obejmują loginy i hasła umożliwiające zdalny dostęp do firmowej sieci VPN. Oczywiście, w razie infekcji, zgubienia lub kradzieży takich urządzeń, znajdujące się na nich informacje mogą stać się cennym łupem dla oszustów i szkodliwych użytkowników.

Aby kontrolować wykorzystywanie urządzeń w celach związanych z pracą, należy stosować jednolitą korporacyjną politykę bezpieczeństwa oraz stosować odpowiednie rozwiązanie, takie jak Kaspersky Open Space Security, które chroni stacje robocze w siedzibie firmy, laptopy pracowników mobilnych oraz smartfony i tablety.

Użytkownicy powinni pomyśleć o ochronie zarówno prywatnych, jak i firmowych danych. Podstawową metodą ochrony jest oprogramowanie takie jak Kaspersky Internet Security 2013, które skutecznie blokuje wszelkie zagrożenia, a dodatkowo wyposażone jest w moduły zwiększające bezpieczeństwo korzystania z banków i sklepów online.

Pełna wersja raportu O+K Research jest dostępna na stronie

Źródło: Kaspersky Lab