Wydanie magazynu DLP Expert Nr 4/2020

W numerze:

Czy dobrze jest mieć od razu wszystko? Wskazówki dla małych przedsiębiorstw dotyczące wyboru rozwiązania EDR, które spełnia ich potrzeby

Ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej wyrafinowane, co oznacza, że tradycyjne mechanizmy ochrony punktów końcowych nie są w stanie sobie z nimi łatwo poradzić. Dlatego wykrycie incydentu w odpowiednim momencie ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania potencjalnie negatywnego wpływu. To jednak wymaga doskonalszej widoczności punktów końcowych, analizy podejrzanych działań oraz zrozumienia procesów, jakie mają miejsce podczas przeprowadzania ataków.

Własność intelektualna małej firmy: dlaczego należy ją chronić?

Własność intelektualna to podstawa każdej organizacji, zwłaszcza w przypadku małych firm. Strategiczne zarządzanie aktywami niematerialnymi firmy – np. znakami handlowymi, prawami autorskimi, tajemnicami biznesowymi oraz patentami – może spowodować, że mała, lokalna firma stanie się rozpoznawana na świecie. Rozwijając i chroniąc własne, najlepsze w swojej klasie technologie i produkty, może osiągnąć pozycję lidera rynku oraz eksperta branży, zdobywając tym samym znaczącą klientelę.

FortiGuard Labs przewiduje znaczny wzrost skali i szybkości ataków podejmowanych przeciwko inteligentnej infrastrukturze brzegowej

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, zaprezentował prognozy zespołu badawczego FortiGuard Labs dotyczące zmian w charakterze zagrożeń w 2021 roku oraz kolejnych latach. Prognozy zawierają przewidywania dotyczące strategii ataków, które cyberprzestępcy będą stosować w najbliższej przyszłości, a także zalecenia pomocne w przygotowaniu do ochrony przed nimi.

Przez szczoteczkę do zębów do firmowej poczty – jak dbać o cyberbezpieczeństwo firmy w dobie Internetu Rzeczy

Większość przedstawicieli biznesu rozumie, jak ważne jest zabezpieczenie służbowych komputerów i smartfonów. Niestety cyberprzestępcy wciąż szukają luk w zabezpieczeniach i nowych sposobów na uzyskanie dostępu do firmowych danych. Na ataki coraz częściej narażone są urządzenia wykorzystujące Internet Rzeczy.

Trendy technologiczne według Cisco na rok 2021 i kolejne lata

W minionym roku technologie przyszłości stały się naszą codziennością szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Zastanawiając się, jak będzie wyglądał rok 2021, musimy brać pod uwagę, że trendy prognozowane nawet na odległą przyszłość mogą się ziścić szybciej, niż nam się wydaje.

Pożegnaliśmy 2020 rok i z nadzieją weszliśmy w 2021. Co było i co nas czeka według OVHcloud?

Rok 2020 wywrócił do góry nogami rzeczywistość, którą znaliśmy. Obowiązek zachowania fizycznego dystansu przeniósł wiele osób do wirtualnego świata. Dlatego w czasie, gdy wiele branż, takich jak gastronomia czy hotelarstwo, musiało zawiesić swoją działalność, sektor IT rozwijał się w przyśpieszonym tempie, a chmura obliczeniowa, usługi w chmurze i e-commerce stały się dla wielu nową normalnością. I chociaż miniony rok zapamiętamy zapewne na długo, z pewnością zaowocuje on wieloma ciekawymi trendami technologicznymi. Czy pozwolą one spojrzeć w nadchodzącą przyszłość z optymizmem?

Od botnetów do phishingu – przegląd zagrożeń w 2020 roku

Nikt nie mógł przewidzieć zmian, jakich wprowadzenie we własnym środowisku IT okazało się konieczne w 2020 roku. Dotyczą one nie tylko architektury sieci, ale także zmieniającej się strategii cyberataków, co wpłynęło na to, że charakter zagrożeń stał się bardziej dynamiczny i złożony niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu firmom trudno jest przeznaczyć niemałe środki wystarczające na wdrożenie skutecznych rozwiązań ochronnych, ponieważ borykają się z problemami operacyjnymi spowodowanymi nagłym przejściem na model pracy zdalnej. Tymczasem wciąż obfite żniwa zbiera szyfrujące dane i wymuszające okup oprogramowanie ransomware, zaś do jego instalacji i aktywacji innych ataków cyberprzestępcy nadal z powodzeniem stosują socjotechnikę.

Polskie firmy powyżej światowej średniej w dobrych cyberpraktykach – badanie Sophos

Dla ponad połowy (61%) polskich firm minimalizowanie ryzyka cyberataku to priorytet zespołów IT – wynika z badania firmy Sophos.1 Pod względem zastosowania dobrych praktyk związanych z aktualizacjami i kontrolą dostępu rodzime przedsiębiorstwa notują wyniki powyżej średniej światowej. Co ciekawe, jedynie 9% ankietowanych jako najważniejszy problem w zapewnianiu ochrony infrastruktury IT wskazuje znalezienie wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Na świecie odsetek ten wynosi aż 27%.

Ochrona danych sprawą najwyższej wagi w erze cyfrowej służby zdrowia i rosnącego zagrożenia atakami ransomware

Zagrożenie dla zdrowia publicznego całkowicie zmieniło sposób funkcjonowania społeczeństw i gospodarek na całym świecie. Służba zdrowia, która musi zapewnić intensywną opiekę medyczną znacznie większej liczbie pacjentów, jest przeciążona. Z drugiej strony rewolucjonizuje ją także cyfrowa transformacja. Takie innowacje jak cyfryzacja usług o znaczeniu krytycznym otwierają przed tym sektorem nowe możliwości. Rozwój cyfrowych usług medycznych spowodował jednak lawinowy wzrost ilości danych, które są narażone na nowe, zaawansowane zagrożenia cybernetyczne.

Internet Rzeczy słabym ogniwem przemysłu

Każdego dnia podejmowanych jest nawet 230 tysięcy prób cyberataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie1. Skala zagrożeń, dotyczących także biznesu oraz przemysłu, stale rośnie. Słabym ogniwem w sieci może być nie tylko komputer czy drukarka, ale też inteligentne oświetlenie, czujniki czy system sterujący klimatyzacją. Eksperci wskazują na konieczność ochrony Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) oraz utworzenia międzynarodowych norm bezpieczeństwa inteligentnych urządzeń i systemów.

Źródło: Redakcja