Wydanie magazynu DLP expert Nr 3/2018

W numerze:

Wyzwania związane z zarządzaniem infrastrukturą IT – podsumowanie warsztatów baramundi Focus Tour 2018 w Polsce

Firma baramundi software AG po raz kolejny odwiedziła Stadion PGE Narodowy w Warszawie oraz hotel Kossak w Krakowie w ramach warsztatów Focus Tour. Głównymi tematami spotkań były m.in. prezentacja pakietu baramundi Management Suite czy studium przypadku wdrożenia oprogramowania baramundi w firmie CD PROJEKT RED, polskiego wydawcy i producenta gier wideo, w tym Wiedźmina.

 

Polityka i cyberbezpieczeństwo - trudny związek

Relacje między różnymi krajami na świecie przybierają coraz bardziej niepokojącą formę, nie tylko w obszarze ekonomii i polityki, ale także w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa. Niedawne restrykcje nałożone na produkty pochodzące z Chin (np. Huawei) czy Rosji (np. Kaspersky Lab) to doskonałe przykłady trudnych relacji między polityką a cyberbezpieczeństwem.

 

Przegląd śródroczny: prognozy dotyczące cyberzagrożeń w 2018 r.

Na początku 2018 r. bohaterem czołówek gazet stał się Olympic Destroyer, tj. cyberugrupowanie odpowiedzialne za destrukcyjny atak, którego celem były Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 w Pjongczangu. Atak ten sparaliżował na pewien czas systemy IT tuż przed oficjalną ceremonią otwarcia, wygaszając monitory, wyłączając sieć Wi-Fi oraz dezaktywując stronę internetową wydarzenia, uniemożliwiając tym samym kibicom drukowanie biletów.

 

Co sprawia, że budowanie ochrony przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami jest niczym konstruowanie fizycznej twierdzy?

Ochrona przed fizycznymi zagrożeniami, począwszy od zwykłych naruszeń, poprzez szpiegostwo przemysłowe, aż po ataki z bronią w ręku, stanowi kluczowy element strategii bezpieczeństwa dużych przedsiębiorstw. Niestety, potrzeba ochrony przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami nie jest już tak oczywista.

 

Trendy IT w służbie zdrowia

W Polsce Ministerstwo Zdrowia zakłada, że do końca 2019 roku uda się w pełni wdrożyć platformę informatyczną w służbie zdrowia. Obecnie są już stosowane e-zwolnienia, a w planach ma ona obejmować m.in. elektroniczne recepty, skierowania i dokumentację medyczną (EDM). Od 2020 roku elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

 

Sześć milionów cyberataków na Polskę w ciągu roku – główne źródła to Stany Zjednoczone, Francja, Rosja i Chiny

Według danych firmy F-Secure średnio 700 razy na godzinę podejmowane są próby przeprowadzenia cyberataków na Polskę. Główne źródła zagrożeń w ostatnim roku to Stany Zjednoczone, Francja, Rosja oraz Chiny.

 

Hardware-as-a-Service (HaaS) – nowy trend zdobywa coraz większą popularność

W ostatnim czasie zjawisko najmu różnego rodzaju sprzętów i outsourcingu usług zyskało na znaczeniu. Klienci biznesowi coraz rzadziej nabywają na własność sprzęt, ponieważ szybko traci on na wartości. Ze względu na korzyści, jakie przynosi, wynajem jest oceniany jako bardziej opłacalny w porównaniu do zakupu czy nawet leasingu. Ten sposób pozyskiwania dóbr jest odpowiedzią na współczesne zapotrzebowanie przedsiębiorców, również w niezwykle istotnym kontekście wymagań stawianych przez RODO.

 

Korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi? Oto 5 zasad bezpieczeństwa

Po przyjeździe do hotelu od razu włączamy w smartfonie Wi-Fi, żeby sprawdzić, gdzie można dobrze zjeść i co zobaczyć. Przy okazji odbieramy pocztę i opłacamy rachunek, bo operator przypomniał, że mija termin. Gdy po godzinie chcemy zapłacić za obiad, okazuje się, że konto jest puste… – to całkiem realny scenariusz, gdy korzystamy z publicznego Wi-Fi.

 

Raport Fortinet: 96% firm z naruszeniem bezpieczeństwa, cryptojacking na domowym IoT

Niemal każde przedsiębiorstwo doświadczyło ataku z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu - wynika z najnowszego kwartalnego raportu firmy Fortinet na temat cyberzagrożeń. Analitycy ostrzegają, że cyberprzestępcy rozwijają funkcjonalności złośliwego oprogramowania oraz narzędzia do cryptojackingu, które przejmują moc obliczeniową domowych urządzeń z kategorii Internetu Rzeczy.

 

Aktywność botnetów w pierwszej połowie 2018 r.: coraz więcej wielofunkcyjnych szkodliwych narzędzi

Badacze z Kaspersky Lab opublikowali raport dotyczący aktywności sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów) w pierwszej połowie 2018 r. Przeanalizowano ponad 150 rodzin szkodliwych programów oraz ich modyfikacji rozprzestrzenianych za pośrednictwem 600 000 botnetów na całym świecie. Jednym z najistotniejszych ustaleń badania był rosnący popyt na świecie na wielozadaniowe szkodliwe oprogramowanie, które nie zostało przygotowane z myślą o konkretnych zastosowaniach, a zamiast tego jest wystarczająco elastyczne, żeby wykonać niemal dowolne zadanie.

 

Przemysł 4.0 – podstawa produkcji przyszłości

Przemysł 4.0 stał się kluczowym, choć niełatwym do osiągnięcia celem branży produkcyjnej. Producenci muszą stawić czoła oczekiwaniom klientów, które rosną szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a także presji wynikającej z ciągłej niepewności rynkowej. Stąd też na drodze do nowej epoki w sektorze produkcji stawiają na transformację cyfrową. Od większej wydajności operacyjnej po głębszą wiedzę o klientach i szybsze wprowadzanie na rynek nowych produktów — Przemysł 4.0 ma wesprzeć producentów w zaspokojeniu potrzeb przyszłości.

 

Uczenie maszynowe – rewolucja w cyberbezpieczeństwie

Aż 53% incydentów naruszenia danych firmowych zostaje odkrytych dopiero przez podmioty zewnętrzne – same organizacje nie mają o nich wiedzy1. Średnia liczba dni, które mijają od zaistnienia ataku do jego wykrycia, wzrosła z 201 w 2016 roku do 206 w roku ubiegłym2. W szybszej analizie oraz dokładniejszym wykrywaniu zagrożeń ma pomóc sztuczna inteligencja oparta na uczeniu maszynowym (ang. machine learning).

 


Problem z bezpieczeństwem komputerów – hakerom wystarczy 5 minut, aby wykraść dane

Badacze ds. cyberbezpieczeństwa z F-Secure odkryli problem w zabezpieczeniach komputerów największych producentów, który umożliwia hakerom przejęcie danych z dysku, nawet jeżeli były zaszyfrowane. Cyberprzestępcom wystarczy zaledwie 5 minut fizycznego dostępu, aby przeprowadzić atak.

 


Podpis elektroniczny jest coraz popularniejszy. Nie tylko w sektorze bankowym

Popularność podpisu elektronicznego rośnie w szybkim tempie. Równolegle można zaobserwować stopniowe rozszerzanie się zakresu możliwości jego zastosowania. Jak wynika z badania1 zrealizowanego przez Kantar TNS dla Związku Banków Polskich i Krajowej Izby Rozliczeniowej, coraz więcej osób widzi w e-podpisie potencjał, jeśli chodzi o zatwierdzanie umów z podmiotami świadczącymi usługi telekomunikacyjne, bankowe czy użyteczności publicznej.

 


Nigeryjski książe wiecznie żywy – spam ma już 40 lat

Według danych firmy F-Secure spam jest nadal głównym narzędziem wykorzystywanym przez cyberprzestępców do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.

 


IBM prezentuje listę 5 innowacji na kolejne 5 lat

Ogłoszona przez IBM lista pięciu innowacji wskazuje kierunki rozwoju nauki, które w istotny sposób wpłyną na życie ludzi i otaczający nas świat w przyszłości. Już dziś widzimy, że era komputerów kwantowych wchodzi w decydującą fazę rozwoju, a sztuczna inteligencja coraz sprawniej wspiera człowieka w jego działaniach. Znajdujemy się w bardzo ważnym momencie, w którym dokonuje się kolejny technologiczny przełom, a co za tym idzie — otwierają się dla nas nieznane jak dotąd przestrzenie poznania i nowe możliwości.

 

Źródło: Redakcja