Wydanie magazynu DLP Expert Nr 4/2017

W numerze:

Dla jednych to broń, a dla innych narzędzie

Informacje o możliwych lukach w zabezpieczeniach są bardzo ważne dla cyberprzestępców, którzy po odkryciu słabego punktu w oprogramowaniu nie zwlekają z przeprowadzeniem ataku. Wręcz przeciwnie — regularnie korzystają z baz gromadzących dane o lukach w zabezpieczeniach i wymieniają się informacjami o nich na różnego rodzaju forach. Ponadto bardzo szybko wdrażają każdy kolejny exploit, czyli odpowiednio dopasowane narzędzie ataku.

 

Wykorzystanie ciała jako bezpiecznego identyfikatora – kiedy należy zacząć się martwić?

Od sposobu chodzenia po bicie serca – nasze ciała są unikatowe i wiele firm chce to wykorzystać. Nie ma w tym nic dziwnego: w ciągu ostatnich kilku lat świat odkrył, że tradycyjne podejścia do potwierdzania tożsamości, szczególnie online, już się nie sprawdzają.

 

Jakie kraje najczęściej przeprowadzały cyberataki na Polskę?

W okresie od maja do października 2017 roku Rosja podjęła ponad 2,5 miliona prób ataków na Polskę – na drugim miejscu znalazły się Niemcy, choć z dziesięciokrotnie mniejszym wynikiem.

 

Jak przygotować się do RODO?

RODO rozszerza pojęcie danych osobowych (PII – Personal Identifiable Information) – do tej pory dotyczyło ono głównie imion i nazwisk, adresów, dat urodzenia, e-maili itp. Według nowego rozporządzenia dane osobowe to również numery ID, informacje dotyczące lokalizacji, wskaźniki odnośnie zdrowia fizycznego i psychicznego, statusu majątkowego oraz społecznego, a nawet dane genetyczne czy biometryczne, które pomogłyby zidentyfikować konkretną osobę.


Z jakimi cyberzagrożeniami będziemy mierzyć się w 2018 roku?

Co czeka nas w 2018 roku? Eksperci z firmy McAfee przewidują trendy w cyberzagrożeniach w raporcie McAfee Labs 2018 Threats Predictions Report. Według nich 2018 rok przyniesie ewolucję ransomware i rozwój rynku ubezpieczeń od ryzyka cybernetycznego, naruszenia prywatności wynikające z monitorowania konsumentów w ich własnych domach oraz zmiany w wykorzystaniu treści cyfrowych generowanych przez dzieci.


I wiele innych, ciekawych artykułów znajdziecie w aktualnym magazynie DLP Expert.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu

Źródło: Redakcja