Jak chronić swoje karty bankowe?

Według danych Narodowego Banku Polskiego aż 66% Polaków posiada karty bankowe. Rozwój elektronicznych produktów bankowych niesie za sobą wiele korzyści, ale też powoduje wzrost przestępstw w tej dziedzinie. Jak się przed nimi uchronić? Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, m.in. niszczyć niepotrzebne karty bankowe.

Na pytania odpowiada Marcin Sobaniec, Mendżer kategorii produktowej, HSM

1. Na jakie zagrożenia narażamy się, korzystając z kart bankowych?

Wraz z upowszechnieniem się kart bankowych, pojawił się problem z ich utylizacją. Należy możliwie najskuteczniej zniszczyć nośnik. Jednak nawet przecięty na pół nie jest wystarczająco uszkodzony. Dobry haker będzie w stanie bez problemu skopiować zawartość paska magnetycznego i odzyskać dane potrzebne do wyrobienia duplikatu naszej karty. W przypadku kart kredytowych (tzw. wypukłych) bez mechanicznego zniszczenia całej karty odtworzenie jej fizycznego wizerunku wystarczy do obciążania karty w trybie off-line, czyli wyłącznie na podstawie sczytanych i odtworzonych przez oszustów danych.

2. Jak w związku z tym możemy zabezpieczyć dostęp do naszych

danych zapisanych na karcie bankowej?

Jedynym sposobem zabezpieczenia dostępu do naszego konta jest całkowite fizyczne zniszczenie karty bankowej. Należy pamiętać o niszczeniu starych kart bankowych na najdrobniejsze ścinki, najlepiej o maksymalnej wielkości 4x35 mm. Jeżeli ścinek ma wymiary 140 mm2 (4x35 mm), a karta ma wymiar 85x54 mm, czyli 4590 mm2, oznacza to, że karta plastikowa będzie zniszczona na 32 drobne kawałki.

3. Czy są jakieś normy określające, jaki rozmiar ścinka jest wystarczająco mały, aby uniemożliwić odczyt danych z nośnika?

Tak, istnieją takie normy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście używanie specjalistycznych urządzeń, które według normy DIN 66399 mają stopnie bezpieczeństwa P-4, O-4 oraz T-4. Co to oznacza w praktyce? Urządzania tnące na tak drobne ścinki stwarzają barierę nawet dla osób dysponujących odpowiednią wiedzą i sprzętem potrzebnym do skopiowania danych zapisanych na zniszczonych kartach plastikowych.

4. Jaka jest skala przestępstw dotyczących elektronicznych produktów bankowych?

Według danych pochodzących od banków i agentów rozliczeniowych, w latach 2004 – 2009 zanotowano ponad 20 tysięcy oszustw dokonanych za pomocą kart bankowych. Wraz ze wzrostem ilości przestępstw pojawiają się nowe pomysły i procedury bezpieczeństwa zwiększające bezpieczeństwo transakcji oraz użytkowników.

5. Czy obecny poziom zabezpieczeń oferowanych przez banki jest wystarczający?

Wzrostu liczby fraudów, czyli przestępstw związanych z kartami bankowymi, nie powstrzymuje nawet ciągłe podnoszenie poziomu zabezpieczeń stosowanych przez instytucje finansowe. Dlatego nie zwalnia nas to z obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Tekst pochodzi z magazynu DLP expert 4/2014 (11)- który bezpłatnie można pobrać tutaj: https://www.dlp-expert.pl/magazine

Źródło: Redakcja