Ważne wydarzenia na świecie prowokują cyberprzestępców

Niedawno skończyło się Euro 2012, dzisiaj startują Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Aktywność oszustów internetowych wzrasta zwłaszcza podczas ważnych wydarzeń na świecie, jak duże imprezy sportowe, czy polityczne. Ludzie częściej zaglądają do zasobów światowej sieci w poszukiwaniu bieżących wiadomości oraz różnych informacji. Dlatego przy okazji rozpoczynającej się niebawem Igrzysk Olimpijskich, a także mających się odbyć wkrótce wyborów prezydenckich w USA, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zaproszenia, które otrzymujemy za pośrednictwem poczty elektronicznej, albo znajdujemy w witrynach internetowych.

Do internetu jest obecnie podłączonych ponad 2 mld ludzi. Dlatego wszelkiego rodzaju oszuści chętnie polują na swoje ofiary w sieci. Aż trudno wyliczyć ile tysięcy wirusów krąży obecnie w internecie. Natomiast łatwo wymienić ich cel, gdyż często jest tylko jeden: wyłudzić pieniądze wykorzystując łatwowierność internautów.

Jedną z takich fałszywych ofert są wątpliwego pochodzenia loterie. Użytkownicy są bombardowani spamem z informacjami, że właśnie wygrali dużą sumę pieniędzy. Jednak w celu odbioru nagrody, muszą najpierw wpłacić drobną kwotę np. na podatek. W rzeczywistość jest tak, że pomimo dokonania wpłaty, nagrody nigdy nie zobaczą, a ich pieniądze przepadną.

Innym typem oszustwo popularnych zwłaszcza podczas rozgrywek UEFA i olimpiad jest „purchase fraud”, czyli maile z obietnicą sprzedaży biletów na imprezy sportowe w promocyjnych cenach. Mnóstwo takich podejrzanych ofert można było znaleźć w ostatnim czasie na eBayu, Craigslist, czy innych serwisach aukcyjnych.

Kolejne zagrożenie to „rogue AV”. Podczas ważnych wydarzeń politycznych, czy sportowych znacznie więcej osób przegląda zasoby globalne sieci, szukając najnowszych wiadomości, czy aktualnych wyników. Niestety wizyta w internecie, to również okazja do ściągnięcia wirusa z fałszywych lub zainfekowanych serwisów. Nieświadomie zainstalowane na własnym komputerze robaki mogą potem wykradać nasze hasła albo dane bankowe. Dlatego bądźmy czujni przeglądając witryny i nie reagujmy na nagle wyskakujące komunikaty: „masz wirusa, ściągnij program antywirusowy”. Zwłaszcza jeśli posiadam już aktualny własny. Działanie to najczęściej próba zainstalowania w naszym systemie Trojana do wyłudzania poufnych informacji.

Wśród innych zagrożeń o zwiększonej aktywności w czasie ważnych wydarzeń na świecie można wymienić:

• zainfekowane materiały foto i wideo - wirusy mogą być dołączone do zdjęć ilustrujących najciekawsze wydarzenia z imprez, albo szokujących fotografii lub filmów z życia celebrytów. Niestety w tym przypadku cyberprzestępcy wykorzystują również ludzką ciekawość podczas tragedii i klęsk żywiołowych jak: powódź, czy trzęsienie ziemi,

• popularną formą wyłudzania od użytkowników informacji o numerach rachunków i haseł są e-maile do złudzenia przypominające informacje z banku. Nie należy na nie odpowiadać bez upewnienia się, czy nie są fałszywe. W przeciwnym razie środki na koncie mogą bezpowrotnie zniknąć. Mechanizm fishingu jest również wykorzystywany do wyłudzania informacji z naszych profili społecznościowych,

• czasami cyberprzestępcy używają sposobu znanego „oszustwem nigeryjskim”, który opiera się na naiwności ludzkiej i próbie nawiązania przyjaźni z ofiarą. Internauta otrzymuje prośbą o małą wpłatę, w zamian której otrzyma się dużą sumę pieniędzy. Nie dajmy się na takie obietnice nabrać. W okresach klęsk żywiołowych znane są też próby wyłudzeń pieniędzy w celu ratowania ofiar,

• kolejny sposób żerujący na łatwowierności to prośba od cudownie odnalezionego się właśnie krewnego, który potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowe w ważnej sprawie. Czasami oszustw przedstawia się jako zagraniczny biznesmen szukający wspólnika, albo czarująca kobieta potrzebująca opiekuna.

Globalna sieć jest przepełniona tego rodzaju zagrożeniami. Jak się przed nimi ustrzec? Firma Fortinet przygotowała kilka porad:

• NIE odpowiadać na podejrzane prośby o podanie hasła lub nr. karty kredytowej,

• NIE klikać w niespodziewane komunikaty, które prowadzą do zewnętrznych aplikacji lub podejrzanych witryn,

• NIE wierzyć w nieoczekiwane wygrane, zwłaszcza jak się wcześniej nie brało udziału w żadnej loterii,

• NIE wysyłać pieniędzy osobom, których nigdy nie spotkaliśmy

• na koniec jeszcze jedna dobra rada pamiętajmy o starym przysłowiu jeśli coś brzmi „zbyt pięknie, by było prawdziwe” to raczej nie jest!

Oczywiście najważniejsze to dbać, by nasz system był na bieżąco aktualizowany, a komputer chroniony odpowiednim oprogramowaniem.

Źródło: Fortinet