Polscy przedsiębiorcy wciąż odkrywają cloud storage i inne rozwiązania chmurowe

Cloud computing staje się słowem-wytrychem do sukcesu we współczesnym świecie. Wydaje się, że jeśli coś ma się udać, musi być przeprowadzone właśnie w chmurze. Można też stwierdzić, że cloud computing stał się po prostu bardzo modny.

Nie wszyscy jednak podchodzą do chmurowych rozwiązań z dużym entuzjazmem. Z rezerwą odnoszą się do nich np. działy IT. Może to wynikać z faktu, że są one zwykle najbardziej konserwatywnymi komórkami w firmach. Przyjmowanie nowoczesnych rozwiązań z opóźnieniem może też pełnić w przedsiębiorstwach rolę swego rodzaju upewnienia się, czy za nową modą stoją rzeczywiste argumenty w postaci zwiększonej wydajności czy bezpieczeństwa.

Polscy użytkownicy wciąż uczą się korzystać z przestrzeni w chmurze. Wiele firm podchodzi do rozwiązań typu cloud storage jak do tradycyjnego dysku w serwerowni i wykorzystuje je przede wszystkim w roli metody archiwizacji dużej ilości danych. Docenianie możliwości współdzielenia zgromadzonych w chmurze zasobów – tzw. hot data – pojawia się dopiero w drugiej kolejności. Zwłaszcza wtedy, gdy np. zespół pracuje nad wspólnymi projektami albo trzeba pilnie podzielić się uwagami czy nanieść komentarze. To także ważny element cloud storage.

Obecna popularność usług typu cloud storage pozwala jednak mówić o dużej ewolucji tak samych rozwiązań, jak i podejścia do nich. Jeszcze kilka lat temu na hasło „chmura” wiele firm mogło reagować alergicznie. Głównym zarzutem było ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Chmura zakłada bowiem wyjęcie ich spod fizycznej kontroli firmowego działu IT. Wraz z upowszechnianiem się tego modelu obawy jednak nikną. Zauważamy, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po usługi chmurowe, np. takie jak poczta Cloud Email Xchange w home.pl, ale także i po cloud storage. Wzrost ich popularności związany jest z ciągłym odkrywaniem przez przedsiębiorców zalet usług chmurowych. Zaczynają oni zdawać sobie sprawę, że nie trzeba już inwestować dużych nakładów finansowych we własny sprzęt i oprogramowanie, ponieważ mogą one być dostępne w formie usługi na żądanie. Jednocześnie osoby korzystające z chmury mają pełną kontrolę, kto i na jakich warunkach ma dostęp do danych. Kopia zapasowa danych podnosi dodatkowo bezpieczeństwo, które w chmurze jest na wyższym poziomie niż w modelu tradycyjnym. Dodatkowo dane gromadzone w chmurze mogą być udostępniane użytkownikom niezależnie od miejsca, w którym przebywają.

Co ciekawe, z doświadczenia home.pl wynika, że nie da się wyróżnić grupy typowych użytkowników chmury. Wśród nich będą zarówno duże, jak i małe firmy, a także osoby fizyczne. Niektórzy przedsiębiorcy zainteresowali się chmurą, usłyszawszy gdzieś tę nazwę albo kierując się modą. Inni trafili na rozwiązania chmurowe, poszukując odpowiedzi na konkretny problem trawiący ich firmę. Najlepszym rozwiązaniem okazała się właśnie chmura – technologia oferująca takie cechy jak dostępność, skalowalność oraz niski koszt eksploatacji. Rozwiązania te używane są przede wszystkim ze względu na dostępność z praktycznie każdego miejsca, gdzie tylko można uzyskać połączenie z internetem. Potrzebne dane są więc zawsze pod ręką - tego właśnie wymagają użytkownicy.

Faktem jest, że cloud storage staje się integralną częścią naszego życia. Głównymi powodami są bardzo szybki wzrost wolumenu generowanych współcześnie danych oraz chęć współdzielenia ich na wielu urządzeniach – mobilnych i stacjonarnych. Firmy straciły wyłączność na generowanie olbrzymich ilości danych. Rośnie udział klientów indywidualnych, którzy coraz chętniej korzystają z kopii zapasowych. Wartość firmy, jak i urządzenia mobilnego wynika wszakże w dużym stopniu ze zgromadzonych danych.

Autorem jest Dariusz Kowalski,Kierownik Produktu Hosting, home.pl


Tekst pochodzi z magazynu DLP expert 3/2014 (10)- który bezpłatnie można pobrać tutaj: https://www.dlp-expert.pl/magazine

Źródło: Redakcja