Wśród innowacji zaprezentowanych przez naukowców Xerox na międzynarodowej konferencji IEEE: „Cyfrowe rozpoznawanie obrazu” znalazły się m.in.: technologia mobilna, dzięki której smartfon staje się instruktorem nauki jazdy oraz technologia obróbki obrazu potrafiąca wykrywać kierowców piszących smsy w trakcie prowadzenia pojazdu.

Dwudziestu najlepszych naukowców zajmujących się cyfrowym rozpoznawaniem i obróbką obrazu z Xerox (NYSE: XRX) dołączyło w czasie tegorocznej konferencji do koleżanek i kolegów z Google, Facebooka, Microsoft Research, Amazona, a także najważniejszych ośrodków akademickich świata, aby podzielić się rezultatami swoich badań nad „uczłowieczeniem” komputera, poprzez rozwiązania pozwalające naśladować sposób, w jaki widzi i myśli ludzki mózg.

Przepaść między rzeczywistością a hollywoodzką wizją sztucznej inteligencji systematycznie się zmniejsza. Coroczna Konferencja IEEE: Cyfrowe rozpoznawanie obrazu, odbyła się w tym roku w dniach 23-28 czerwca w Columbus w stanie Ohio i zgromadziła najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie cyfrowego rozpoznawania obrazu, dzięki któremu maszyny mogą „widzieć” i rozumieć świat, wspomagając człowieka, a niekiedy nawet wykraczając poza ludzkie możliwości.

Xerox ma bezpośredni dostęp do wiedzy na temat procesów biznesowych z wielu branż, a także jest pionierem w dziedzinie „uczenia” komputerów przeprowadzania efektywnej i praktycznej analizy obrazu i filmu. Choć w ostatnich latach odnotowaliśmy znaczący postęp w tej dziedzinie, wiele zagadnień pozostaje jeszcze nierozwiązanych”

– uważa Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług.

Badania zaprezentowane przez Xerox na tegorocznej konferencji dotyczyły następujących technologii:

Wykrywanie używania telefonów komórkowych w czasie jazdy

Naukowcy w Xerox opracowują system kamer instalowanych na drogach szybkiego ruchu wykorzystujący technologię rozpoznawania wzorców w celu ustalenia, czy kierowca używa telefonu komórkowego.

Smartfon jako instruktor nauki jazdy

Badacze z Webster pracują także nad projektem cyfrowego rozpoznawania obrazu, dzięki któremu smartfon może stać się trenerem jazdy samochodem. Technologia rozpoznawania rysów twarzy umożliwia urządzeniu ustalenie kierunku wzroku kierowcy i stwierdzenie, czy jego uwaga nie jest odwrócona od drogi.

Zwiększenie atrakcyjności wizualnej obrazu

Naukowcy pracujący dla Xerox w Europie oraz na Uniwersytecie Harvarda badają, jakie elementy obrazu w pierwszej kolejności przyciągają uwagę oglądających. Dzięki temu, możliwe jest tworzenie bardziej efektywnych materiałów wizualnych, gdyż można przewidzieć, w którą stronę najpierw kierują się oczy oglądającego film, fotografię bądź planszę do gry.

Analizy Big Data przy cyfrowym rozpoznawaniu obrazu

Obrazy i filmy stanowią obecnie 90% przesyłanych w Internecie danych. Badanie i wykorzystanie tak olbrzymich ilości danych wymaga technologii potrafiącej dokonać automatycznej analizy obrazu i stworzenia unikalnej „sygnatury wizualnej” odróżniającej obraz od innych. Europejskie Centrum Badawcze Xerox (XRCE) opracowało i opatentowało metodologię niezwykle szybkiego i wydajnego tworzenia takich sygnatur, która przewyższa stosowane obecnie technologie w tak zaawansowanych zadaniach, jak klasyfikacja obrazu, rozpoznanie marki czy modelu samochodu.

Kruk czy wrona? „Złote” pytania w złożonych zadaniach crowdsourcingowych

Chociaż crowdsourcing jest często wykorzystywany jako forum, na którym użytkownicy dokonują oznaczenia obrazów, problemy pojawiają się, kiedy wymagana jest profesjonalna znajomość tematyki (np. wiedza ornitologiczna dla identyfikacji gatunku ptaków). Tymczasem użytkownicy platform crowdsourcingowych często nie są specjalistami w danych dziedzinach. Aby pomóc osobom nie posiadających fachowej wiedzy, centra badawcze Xerox w Europie i Indiach opracowały system stanowiący pierwszy filtr ograniczający możliwości wyboru kategorii. W system automatycznie wpisane są „złote” pytania, dzięki którym można wykryć niewiarygodnych użytkowników i poprawić jakość opisu obrazów.

Xerox liderem w dziedzinie cyfrowego rozpoznawania obrazu

Xerox prowadzi badania nad cyfrowym rozpoznawaniem obrazu w swoich centrach w Nowym Jorku oraz we Francji. Xerox Innovation Group współpracuje także z wiodącymi światowymi ośrodkami akademickimi, takimi jak Uniwersytet w Oksfordzie, Uniwersytet Harvarda, Francuski Narodowy Instytut Badań Informatycznych (INRIA), Instytut Technologiczny w Massachusetts (MIT), Carnegie Mellon University, Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign, Pennsylvania State University, University of Notre Dame i University of Maryland.

Źródło: Xerox Polska