Chociaż najbardziej rozpoznawalne i najbogatsze marki pochodzą z Zachodu, to polski biznes nie pozostaje w tyle. Obecnie łączna wartość aktywów 500 najzamożniejszych przedsiębiorców operujących w kraju przekroczyła 147 mld zł i ciągle rośnie. Zarówno jednak firmy osiągające już największe zyski, jak i te rozwijające się powinny zatroszczyć się o bezpieczeństwo swojego mienia. Poufne dane, samochody służbowe lub siedziby mogą stać się celem kradzieży lub włamania, co może powodować poważne utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Inwestują więc np. w systemy weryfikujące pracowników i gości biurowych na podstawie cech biometrycznych. Stosują także zaawansowane systemy monitoringu GPS, które umożliwiają odnalezienie skradzionego pojazdu, nawet jeśli został przetransportowany do innego kraju.

Optymistyczne spojrzenie na rynek

Polscy przedsiębiorcy zarządzają ogromnymi zasobami - 500 najbogatszych z nich posiada aktywa o wartości ponad 147 mld zł. Prognozy wzrostu ich biznesu są optymistyczne. Według ostatniego sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS ponad 36 proc. przedstawicieli firm w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w kraju. To o jedną trzecią więcej niż w poprzednim kwartale.

Pozytywne nastroje stanowią impuls do inwestowania. Według analiz przeprowadzonych przez Franklin Templeton 62 proc. ankietowanych spodziewa się dodatnich wyników na polskim rynku akcji, a co czwarty inwestor rozważa zwiększenie zaangażowania w polskie akcje. Rodzimi przedsiębiorcy najchętniej inwestują w nieruchomości (35 proc.) lub kamienie szlachetne (29 proc.) (1). Niezależnie od tego, jaki zysk wygenerują właściwe decyzje inwestycyjne, majątek powinno się odpowiednio zabezpieczyć.

Wirtualne bezpieczeństwo

Przedsiębiorstwa w coraz większej mierze działają w przestrzeni wirtualnej, gdzie lokują swoje bazy danych, plany strategiczne czy archiwa. Cyfryzacja ułatwia wykonywanie wielu operacji, ale niesie także zagrożenie ze strony hakerów. Dane PwC pokazują, że w bieżącym roku 35 proc. prezesów firm obawia się cyberzagrożeń (2). Z kolei prognozy Cisco dotyczące globalnego rynku sygnalizują niedobór specjalistów do spraw bezpieczeństwa IT w wysokości 1 mln (3). Skutkiem ataków hakerów może być utrata ważnych dla firmy danych. Z tego względu firmy w swojej strategii biznesowej powinny uwzględnić taki scenariusz i być odpowiednio przygotowanymi.

- Do podstawowych zadań przeciwdziałających kryzysowi należy tworzenie kopii danych. Regularny, automatyczny back-up, wirtualizacja zasobów czy zapasowe centrum danych pozwalają na skuteczną ochronę w tym zakresie. Dotyczy to nie tylko danych znajdujących się na komputerach, czy urządzeniach biurowych w siedzibie firmy, ale także tych przechowywanych na tabletach, smartfonach czy laptopach. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy pracownicy korzystają z własnych urządzeń w celach zawodowych w ramach trendu BYOD (ang. Bring Your Own Device). Należy także zapewnić pracownikom dostęp do danych z różnych urządzeń, co da im większą elastyczność pracy. Co ważne, każdy pracownik powinien mieć indywidualne uprawnienia dostępu, dzięki czemu wrażliwe informacje przetwarzać będą tylko osoby upoważnione

– mówi Dariusz Gopsz – Dyrektor Finansowy, Członek Zarządu Xerox Polska.

O tym, jak kwestia bezpieczeństwa wrażliwych danych jest istotna świadczy fakt, że np. Wielka Brytania przeznaczyła 860 mln funtów na cele związane z obroną przeciw cyber-włamaniom, które realizuje CERT – Computer Emergency Response Team, czyli specjalna Jednostka Szybkiego Reagowania podczas Wypadków Komputerowych (4).

Mobilna giełda pod ochroną

Przedsiębiorcy często pomnażają swój majątek zarządzając funduszami lub akcjami na giełdzie. Wykorzystują nowe technologie, m.in. aplikacje umożliwiające np. przeglądanie w czasie rzeczywistym danych o spółkach, obserwację zmian zachodzących na światowych parkietach czy śledzenie depesz agencji informacyjnych. Wszystkie te operacje muszą być przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Instytucje finansowe wprowadzają procedury, tj. maskowanie hasła, szyfrowanie połączenia z serwerem czy obrazki bezpieczeństwa, pozwalające identyfikować fałszywe witryny tworzone przez oszustów, które zwiększają poziom ochrony przetwarzanych informacji.

- Wielu konsumentów nie ma zaufania do mobilnych giełdowych usług. Jednak instytucje finansowe bardzo dbają o procedury bezpieczeństwa, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu ochrony przetwarzanych informacji. Metod jest bardzo wiele, inne są dla telefonów komórkowych, inne np. dla tabletów. Te drugie wymagają bardziej szczelnych zabezpieczeń. Tablet nie zawsze mamy przy sobie, tak jak zazwyczaj telefon komórkowy. Przez to jest on w łatwiejszy sposób narażony na wykorzystanie przez osoby trzecie

– mówi Marcin Majda, Business Development Director w Luxoft Poland.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zarządzanie swoimi aktywami za pomocą aplikacji lub wybierający bankowość internetową powinni także sami zatroszczyć się o bezpieczeństwo dostępu do swoich kont. Zdarzają się przypadki wykorzystania luk w systemach online, które pozwalają hakerom wykradać hasła oraz numery rachunków. Najprostszym działaniem zmierzającym do wyeliminowania tego typu zagrożeń jest niezapisywanie wrażliwych danych w smartfonach czy telefonach.

Służbowe auto pod ochroną

Jednym z ważniejszych priorytetów współczesnych firm jest mobilność. Z tego względu przedsiębiorcy udostępniają swoim pracownikom służbowe pojazdy. Samochód stanowi o prestiżu i jest wizytówką firmy. Wartość auta firmowego jest tym większa, im wyższe stanowisko zajmuje jego kierowca (badanie 2013 Global Car Policies). W Europie menadżerowie najwyższego szczebla poruszają się pojazdami wartymi średnio ponad 58 tys. USD.(5) W Polsce najczęściej wybieranym przez dyrektorów i menadżerów wyższego szczebla modelem samochodu służbowego jest Skoda Octavia i Ford Mondeo (6). Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje outsourcing samochodów służbowych.

Niestety auta stanowią atrakcyjny cel dla złodziei, co potwierdzają badania KGP - w ubiegłym roku skradziono 15593 pojazdy (7). Można zapobiec takim zdarzeniom, instalując najnowsze rozwiązania w zakresie ochrony pojazdów. Na rynku zaczynają być dostępne np. inteligentne alarmy, składające się z czujników umieszczonych w niewidocznych miejscach w pojazdach firmowych znajdujących się na parkingu flotowym. W ten sposób auta „pilnują” się nawzajem. Samochód kierowany przez właściciela, opuszczając parking wysyła sygnał „pożegnalny”. W sytuacji, gdy pojazd zostaje uprowadzony i nie wyśle takiej informacji, to w pozostałych autach włącza sią alarm.

Kolejną skuteczną metodą ochrony pojazdu jest monitoring GPS, który stanowi efektywne narzędzie optymalizujące zarządzanie flotą.

- Monitoring GPS na bieżąco dostarcza przedsiębiorcy informacji o tym, co dzieje się z jego pojazdem. System może poinformować właściciela pojazdu, gdy ten np. opuszcza wyznaczoną strefę, co może świadczyć o jego kradzieży. Technologia tego typu jest obecnie na tyle zaawansowana, że możliwe jest nawet zdalne odłączenie zapłonu i unieruchomienie auta, które zostało skradzione. W przypadku, gdy otrzymujemy informację od klienta, że jego samochód został skradziony, możemy za pomocą naszego systemu uniemożliwić złodziejowi ponowne uruchomienie pojazdu, gdy zostanie zatrzymany np. na parkingu, czy podczas tankowania. Pozwala to na sprawniejsze i szybsze odzyskiwanie aut odebranych właścicielom

– mówi Kamil Jakacki, Dyrektor Sprzedaży na Polskę oraz Europę Środkowo-Wschodnią, Cartrack Polska.

Przy użyciu technologii GPS można chronić nie tylko samochody, ale również przyczepy, motory lub motorówki. Ponadto, właściciele flot mają pod kontrolą także sposób użytkowania i eksploatacji pojazdów.

Biuro samo się przypilnuje

W zapewnieniu bezpieczeństwa przepływu informacji w firmie, szczególnie z najbardziej innowacyjnych branż, ważną rolę odgrywa organizacja przestrzeni biurowej oraz akustyka pomieszczeń.

- Firmy z sektora usług dla biznesu wykonują na co dzień wiele zadań obejmujących m.in. rekrutację nowych pracowników, obsługę klientów, konferencje biznesowe. Ważne jest zatem, aby przestrzeń biurowa pozwalała sprawnie realizować te procesy. Znacznym udogodnieniem może być np. wykorzystanie dźwiękoszczelnych materiałów do budowania pomieszczeń, które mają być przeznaczone na sale konferencyjne, w których przetwarzane są strategiczne dla firmy informacje i podejmowane są najważniejsze decyzje biznesowe. Na rynku dostępne są także szyfrowane sejfy czy szafki, w których właściciele firm mogą przechowywać kartoteki w ważnymi danymi np. dotyczącymi kondycji finansowej przedsiębiorstwa

– zauważa Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki, Mikomax Smart Office.

Bezpieczeństwo i ochrona danych stanowią jedne z ważniejszych czynników przy poszukiwaniu siedziby przez firmy z sektora usług dla biznesu.

- Firmy działające w branży outsourcingowej mają bardzo specyficzne oczekiwania wobec tego, jakie funkcje ma spełniać ich siedziba. Istotne jest dla nich zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, najwyższej jakości powierzchni biurowej oraz bezpieczeństwa i ochrony danych. Ostatnia kwestia jest szczególnie ważna dla tego typu firm ze względu na restrykcyjne ustalenia z klientami dotyczące poufności. Z tego względu wielu przedsiębiorcom zależy na kontroli dostępu do pomieszczeń między różnymi strefami firmy, np. za pomocą dodatkowych drzwi i czytników. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami służącymi ochronie danych są bramki przy wejściu, kontrola dostępu i odseparowanie poszczególnych pięter budynków, a tym samym grup pracowników obsługujących różnych klientów

– mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

Efektywne pod względem bezpieczeństwa są tzw. inteligentne budynki, które do niedawna były futurystyczną wizją, a obecnie zaczynają stanowić standard nowoczesnego budownictwa. Systemy BAS/BMS (ang. Building Automation Systems, Building Management Systems) pozwalają na archiwizację i automatyczne kontrolowanie wnętrz biurowca oraz terenów wokół niego. Dzięki kamerom, biurowiec „obserwuje” swoje wnętrze oraz otoczenie. W ten sposób może szybko reagować na zaistniałe sytuacje i podejmować odpowiednie działania. Technologia pozwala nie tylko chronić siedzibę firmy przed niepożądanymi zdarzeniami, ale także obniża koszty obsługi budynków, nawet o 60 proc.

Przedsiębiorca zarządzający rentowną firmą chce nie tylko w dalszym ciągu pomnażać swój majątek, ale także odpowiednio go chronić. Duże zyski oznaczają więcej obowiązków i potrzebę kontroli nad zgromadzonymi zasobami. Postępujący rozwój nowych technologii przynosi jednak rozwiązania, które ułatwiają osiągnięcie tego celu.

1 Puls Biznesu, nr 70, 9.04.2014, s. 21
2 Rzeczpospolita, nr 77, 2.04.2014, s. B3
3 Rzeczpospolita, nr 77, 2.04.2014, s. B3
4 http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706258,1100533-Hakerzy-atakuja-przez-lodowki-i-klimatyzatory.html
5 http://mthink.mercer.com/benefits-that-drive-employees-global-car-policies/
6 http://www.smartdriver.pl/najpopularniejsze-samochody-sluzbowe-dyrektorow-w-polsce-w-2013-roku
7 http://nasygnale.pl/kat,1025341,title,42-sztuki-dziennie-Tyle-samochodow-ginie-z-naszych-ulic,wid,16317684,wiadomosc.html?ticaid=6127d5

Źródło: Linkleaders