Początek roku to czas noworocznych postanowień, zmiany nawyków, diety i wiary, że dzięki silnej woli uda się te postanowienia zrealizować. Tymczasem eksperci Trend Micro radzą, by postawić przed sobą jeszcze jedno zadanie – zmienić przyzwyczajenia związane z naszą obecnością w sieci - i wytrwać w nim. Trend Micro przedstawia dziesięć rad, które warto wziąć pod uwagę, chcąc podnieść bezpieczeństwo w Internecie. Tekst oparty jest na blogu SimplySecurity prowadzonym przez specjalistów Trend Micro.

1. Pobierz system antywirusowy na swój komputer i mobilne urządzenia, który sam regularnie się aktualizuje i oferuje więcej niż tylko ochronę antywirusową, nawet jeśli jeden z twoich wszystkowiedzących krewnych twierdzi, że go nie potrzebujesz.

2. Jeśli płaciłeś za zakupy kartą debetową w sklepie internetowym, natychmiast zmień swój PIN. Jeśli użyłeś karty kredytowej, staraj się co miesiąc sprawdzać swoje billingi, w razie niezgodności od razu reaguj.

3. Stale sprawdzaj i zmieniaj, jeśli to konieczne, swoje ustawienia prywatności na Facebooku. Ograniczaj liczbę znajomych, którzy mogą oglądać twoje zdjęcia. Musisz wiedzieć, że to, co robisz na Facebooku, nie jest prywatne.

4. Zmieniaj hasła do wszystkich swoich kont w sieci. Upewnij się, że nowe hasło składa się z minimum 10 liter (małych i dużych), liczb oraz znaków specjalnych.

5. Zwiększ swoją „cyberświadomość” - zadawaj pytania ekspertom, czytaj poświęcone temu tematowi teksty, nie myśl, że wiesz już wszystko.

6. Uważaj na ataki phishingowe. Bądź sceptyczny i zakładaj, że każda widomość e-mail, która pojawia się w twojej skrzynce, może być próbą kradzieży twojej tożsamości.

7. Pomyśl, zanim naciśniesz „wyślij” lub „udostępnij”. Dzielenie się zbyt wieloma rzeczami może spowodować problemy nawet po latach. Przystopuj i zastanów się, co właśnie chcesz udostępnić oraz w jaki sposób to może później do ciebie wrócić.

8. Podczas zakupów online nigdy nie używaj takich metod płatności, które nie oferują ochrony przed oszustwami. Przelewy bankowe i przekazy pieniężne nie są zalecane do zakupów online, ponieważ nie mają możliwości uzyskania zwrotu pieniędzy po ich przelaniu.

9. Zablokuj telefon PIN-em lub kodem zabezpieczającym oraz ustaw limit czasu, po którym ekran telefonu sam się blokuje, gdy urządzenie jest w stanie bezczynności.

10. Jeśli masz dzieci, nie bój się ograniczać im dostępu do Internetu oraz monitorować ich aktywność w sieci. Pamiętaj, by zainstalować kontrolę rodzicielską.

Źródło: Trend Micro