Szyfruj wszystkie dane poufne. Trzymaj wrażliwe informacje w miejscu niedostępnym dla niepowołanych oczu.
Używaj trudnych do odgadnięcia haseł. Wymuszenie stosowania odpowiednich haseł jest kluczowym czynnikiem pozwalającym uniknąć włamań do systemów.
Pamiętaj aby oprogramowanie zabezpieczające było zawsze aktualne. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia.Dobrym rozwiązaniem jest automatyczna aktualizacja zabezpieczeń.
Uwaga na USB! Nieautoryzowane korzystanie z nośników pamięci USB może prowadzić do wycieku/kradzieży danych z firmy. Monitoruj i kontroluj korzystanie z urządzeń USB za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
Korzystaj z wiedzy. Stwórz własną politykę bezpieczeństwa lub zleć jej stworzenie specjalistycznej firmie.
Przygotuj się na najgorsze. Stwórz plan działania na wypadek kradzieży danych, bądź przygotowany. Chaotyczne postępowanie w takiej sytuacji może przypadkowo zatrzeć ślady sprawcy i utrudnić pracę odpowiednich służb.
Edukacja pracowników odpowiedzialnych za dane. Pamiętaj aby pracownicy byli dobrze przeszkoleni i poinformowani co do wartości danych firmowych jak i przestrzegania zasad polityki bezpieczeństwa. Organizuj szkolenia i seminaria aby podnieść świadomość i wiedzę pracowników. Pozwól aby pracownicy byli częścią systemu ochrony danych firmowych.
Pamiętaj aby nie zniechęcać pracowników do raportowania przypadków utraty danych. Informacja pozwoli Ci działać szybko.
W dzisiejszych czasach pracownicy potrzebują dużo wolności on-line aby pracować wydajnie i efektywnie. Nie ograniczaj im dostępu do wszystkiego, blokady będą ich zachęcać do poświęcania czasu pracy na wymyślanie sposobów by je obejść.
Wykonuj kopie bezpieczeństwa. Może się zdarzyć że laptop czy smartphone z ważnymi danymi zostanie skradziony czy zwyczajnie zagubiony. Stosuj zdalne rozwiązania czyszczące dane w urządzeniu mobilnym na wypadek jego zaginięcia.
Źródło: Redakcja