Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa

Mit: Wirusy i inne szkodliwe oprogramowanie (malware) atakują tylko komputery i laptopy.

Prawda: Ilośd rodzin mobilnego malware’u, który atakuje smartfony, tablety i inne urządzenia przenośne, wzrosła o 58% w ciągu ubiegłego roku.

Mobilny malware może wykradad informacje takie jak numery telefonów i adresy email (32% przypadków) lub używad modułu GPS do śledzenia użytkownika (19% przypadków).

Mit: Nie mogę złapać wirusa ani stać się ofiarą ataku na stronie serwisu społecznościowego.

Prawda: Wiele znanych sieci społecznościowych, w tym kilka najnowszych, jest głównym celem oszustów – 56% ataków w tych sieciach opartych jest na fałszywych ankietach oraz nie istniejących prezentach dla użytkowników.

Mit: Produkty Apple nie są podatne na wirusy i ataki sieciowe.

Prawda: Choć dla hakerów priorytetowym celem pozostaje PC, ponad 600 000 komputerów Mac zostało zainfekowanych przez jeden atak w kwietniu ubiegłego roku. To tylko jeden z dowodów na to, że żaden system operacyjny nie jest odporny na zagrożenia z sieci.

Mit: Darmowe oprogramowanie antywirusowe w zupełności wystarczy do ochrony moich danych.

Prawda: Ransomware (oprogramowanie blokujące komputer dopóki nie zapłaci się cyberprzestępcom „okupu”) jest przykładem trendu tworzenia coraz bardziej złośliwych, agresywnych, trudnych do usunięcia i bardziej profesjonalnych ataków.* Ten rodzaj szkodliwego oprogramowania wymaga ochrony wykraczającej poza to, co oferują darmowe programy antywirusowe.

Mit: Łatwo poznać fałszywą stronę WWW – literówki i czcionki z innych alfabetów są wyraźną wskazówką.

Rzeczywistość: Wiele podrobionych stron wygląda dokładnie tak samo jak oryginalne witryny. Ponadto w 2012 r. podwoiła się liczba fałszywych stron udających sieci społecznościowe.*

Mit: Mój komputer nie zostanie zainfekowany, ponieważ nie odwiedzam ryzykownych stron WWW.

Rzeczywistość: 61% stron zawierających złośliwy kod to witryny powstałe w dobrej wierze, które zostały zainfekowane po złamaniu zabezpieczeń. Wśród 5 typów stron najczęściej zawierających zagrożenia znajdują się witryny biznesowe, technologiczne oraz służące do robienia zakupów.*

Mit: Gdyby mój komputer został zainfekowany, od razu bym o tym wiedział.

Rzeczywistość: Dziś cyberprzestępcy wolą pozostawać w ukryciu – im dłużej ich obecność pozostaje niezauważona, tym więcej szkód mogą wyrządzić w Twoim komputerze. Może on być nawet częścią „botnetu” – sieci zdalnie kontrolowanych maszyn wysyłających spam lub biorących udział w większych atakach, a Ty możesz nawet o tym nie wiedzieć.

  • Stosuj podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak używanie złożonych i indywidualnych haseł dla każdej strony i odwiedzanie tylko zaufanych witryn, bez względu na to, za pomocą jakiego urządzenia się z nimi łączysz.

  • Nigdy nie klikaj w linki ani nie otwieraj załączników w wiadomościach od osób, których nie znasz. Jeśli otrzymasz dziwną wiadomość od znajomego, poświęć chwilę na zweryfikowanie jej – możliwe, że jego adres email lub konto w sieci społecznościowej zostały przejęte przez hakera.

  • Upewnij się, że chronisz swoje urządzenia odpowiednim oprogramowaniem zabezpieczającym, np. Norton 360 dla PC oraz Norton Mobile Security dla urządzeń mobilnych.

*Źródło: Internet Security Threat Report vol. 18 , Symantec

Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa
Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa

Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa
Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa

Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa
Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa

Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa
Siedem Mitów Cyberbezpieczeństwa

Źródło: Symantec