Jak utrudnić życie cyberprzestępcom – zasady bezpiecznej bankowości online Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad zwiększających bezpieczeństwo transakcji finansowych i zakupów online:

  • Loginy i hasła do konta bankowego powinny być trudne do odgadnięcia (przynajmniej 8 znaków, wielkie i małe litery oraz znaki specjalne).

  • Korzystając z bankowości internetowej, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, a także stosować się do zaleceń banku w kwestii logowania.

  • Przed zalogowaniem się do banku należy sprawdzić autentyczność strony (czy strona posiada ważny i legalny certyfikat).

  • Kupujmy tylko w dużych i znanych sklepach, które są już na rynku dostatecznie długo i istnieje możliwość bezproblemowego skontaktowania się z nimi - najlepiej telefonicznie, a nawet osobiście.

  • W razie potrzeby dokonania zakupu w nieznanym nam sklepie poszukajmy w internecie opinii o nim. Uważajmy w szczególności na firmy, które po sprzedaniu kilku artykułów znikają z rynku lub oferują markowe towary w podejrzanie atrakcyjnych cenach.

  • Uważajmy na gorące i atrakcyjne oferty, oszuści często w ten sposób starają się zachęcić do korzystania z ich „ofert”.

Więcej informacji o atakach związanych z bankowością online oraz metodach ochrony przed nimi zawiera artykuł „Wirtualna kradzież, prawdziwe pieniądze...”

Aby mieć pewność, że informacje bankowe – i cały system operacyjny – są bezpieczne, potrzebne jest niezawodne rozwiązanie antywirusowe klasy Internet Security. Rozwiązanie to powinno chronić komputer przed szkodliwym oprogramowaniem, atakami sieciowymi oraz szkodnikami w ruchu pocztowym przy użyciu zarówno tradycyjnych, jak i proaktywnych technologii. Ważne jest także, aby wybrany program chronił użytkownika podczas surfowania po internecie i był wyposażony w klawiaturę wirtualną potrafiącą „oszukać” trojany, które przechwytują to, co wpisujemy, oraz wykonują zrzuty zawartości ekranu.

Źródło: Kaspersky Lab