Aliasy dla każdego

Każdy internauta w swoim życiu rejestruje się w przynajmniej kilku serwisach wymagających podania adresu email. Adres email wymagany jest właściwie w każdej sferze życia. Podczas rekrutacji do szkoły lub uczelni, w procesie aplikacji na interesujące nas stanowisko pracy czy chociażby w momencie zakładania konta bankowego z dostępem online lub wyrabiania karty służącej do zbierania punktów na ulubionej stacji paliw. Przykładów można wymieniać wiele. Jednak w nie wszystkich tych serwisach czy miejscach koniecznie chcemy ujawniać nasz realny adres email. Tutaj z pomocą przychodzą nam aliasy.

Czym jest alias?

W odniesieniu do konta poczty elektronicznej alias jest dodatkową nazwą dla danego konta pocztowego. Poczta przychodząca na alias danego adresu pocztowego jest kierowana do konta podstawowego. Właśnie głównym celem tworzenia aliasów jest przekazywanie poczty przychodzącej na różne adresy pod jeden adres. Przy czym nie wyklucza to także możliwości jednoczesnego kierowania poczty wysłanej pod dany alias pocztowy, na wiele innych adresów.

Możliwość tworzenia aliasów udostępniają prawie wszystkie płatne konta pocztowe ale mają ją także m.in. konta z o2.pl oraz w pewnym sensie te oferowane przez Google Mail. W pewnym sensie, ponieważ alias dla konta jan.kowalski@firma.com może wygladać janek@firma.com, natomiast dla GMail-a będzie on wyglądał jan.kowalski+janek@gmail.com. W ten sposób w dalszym ciągu wszystkie wiadomości, które zostaną wysłane na adres aliasu jan.kowalski+janek@gmail.com, dotrą na konto macierzyste jan.kowalski@gmail.com.

Aby ustawić alias dla naszego konta na GMail-u nie trzeba zmieniać nic w ustawieniach konta. Wystarczy w serwisie, w którym się rejestrujemy podać adres wymyślonego aliasu Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie serwisy czy strony Internetowe, w których się rejestrujemy przyjmują adresy ze znakiem plusa (+). Ponadto podczas odpowiedzi na wiadomość wysłaną na adres aliasu z GMail-a nie uda nam się ukryć naszego prawdziwego adresu.

Dlaczego warto?

Aliasy warto tworzyć nie tylko dla wygody ale także ze względów bezpieczeństwa. Rejestrując się w nieznanym serwisie lub takim, który tak naprawdę odwiedzimy tylko w dniu rejestracji zwiększamy prawdopodobieństwo na to, że podczas wycieku danych zostanie ujawniony nasz prawdziwy adres email. W przypadku zastosowania aliasu będzie to tylko on. Aliasy dają także większą swobodę zarządzania niechcianą pocztą. W przypadku gdy na dany alias zaczyna przychodzić duża ilość spamu, możemy w łatwy sposób przekierować całą przychodzącą pocztę na adres aliasu, do kosza.

Konfiguracja filtra aliasu niechcianej poczty

Usunięcie poczty przychodzącej na niechciany alias naszego serwera pocztowego

Jak można wywnioskować z powyższych rysunków stosowanie aliasów faktycznie ułatwia segregację przychodzącej poczty oraz łatwiejsze klasyfikowanie oraz usuwanie wiadomości zawierających spam.

Ważne także dla firm

Stosowanie rozwiązania w postaci aliasów może być także istotne ze strategicznego punktu zarządzania przedsiębiorstwem. W przypadku gdy pracownik danej firmy posiada swoje własne konto pocztowe w domenie przedsiębiorstwa np. jan.kowalski@firma.com, a jednocześnie pracuje np. w dziale kadr to właśnie dla działu kadr można założyć alias w postaci dzial_kadr@firma.com i powiązać go z Panem Janem Kowalskim. Kiedy Pan Jan pójdzie na urlop lub zostanie zwolniony alias można w łatwy sposób „przepiąć” do konta pocztowego osoby zastępującej Pana Kowalskiego.

Ponadto zwiększa to prestiż firmy kiedy na swojej stronie Internetowej można podać kilka adresów mail-owych do poszczególnych działów. Pomimo, że wszystkie wiadomości trafią i tak na tę samą skrzynkę pocztową.

Podsumowując, nie jesteśmy jeszcze nauczeni stosowania aliasów do kont pocztowych. Pomimo tak wielu korzyści płynących z ich używania. Wynika to najprawdopodobniej z nieświadomości istnienia takiego mechanizmu lub też niepotrafienia korzystania z niego. Na wszystkie zmiany potrzeba nieco czasu i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu zastanowisz się nad słusznością stosowania aliasu dla swojej skrzynki pocztowej.

Źródło: Redakcja